Healthy Life Hacks

Walk and your body will thank you

Rate this item
(0 votes)

Men and women gain weight in their productive age because they don't move enough. They have very little time to conduct this activity due to their busy schedules, family, work and do not exercise at all. The studies show that for healthy weight and sickness prevention such as diabetes is best regular walk. Women and men with sitting jobs should focus on getting outside and just walk.

Rýchly životný štýl, veľké pracovné nasadenie a u väčšiny žien ešte druhá domáca smena ukrajujú z množstva fyzickej aktivity. To koľko toho skonzumujeme sa za posledných 20 rokov až tak významne nemení, ale množstvo pohybu klesá, a to asi o 10% na každé desaťročie. Niet divu, že nám v tempe sedavého života naberáme na váhe.

Ako zásadná príčina nadváhy vo viac ako 95% prípadoch je uvádzaný pasívny životný štýl - takzvaná hypokinéza. Pravidelný pohyb ovplyvňuje nielen srdce a nadváhu, ale aj celkovú udatnosť, imunitný systém, práceschopnosť, krvný tlak, diabetes 2. typu a osteoporózu. Na psychickej úrovni pôsobí ako stredne silné antidepresívum a pomáha nám tak k dobrej nálade. 

Ak nieste ochotn aktívne venovať svojmu telu viac času, tak prílišné intenzívne nárazové cvičenie vám môže ublížiť.

Walking1

Frekvencia cvičení je naozaj dôležitá aj kvôli jeho priaznivému metabolickému efektu, ktorý je krátkodobý. Po 10 až 15 minútach fyzickej aktivity dochádza k prenosu krvného cukru - glukózy - do svalovej a tukovej bunky nezávisle na inzulíne. To priaznivo ovplyvňuje hladinu krvného cukru, tvrdia kadriológovia. Tieto kanály sú však otvorené len krátku dobu, asi 12 hodín. Aby sme udržali náš metabolizmus nakopnutý, je potreba medzi dňami, kedy cvičíme, nezaradiť viac než jeden necvičiaci deň. Európske doporučenia hvoria o 30 minútach stredne zaťažujúcej aktivity denne. Optímálne je zaraďovať cvičenie do čo najviac dní v týždni s maximálnou prestávkou dva dni. Zvlášť dôležité je o pre osoby so zdravotnými komplikáciami, ako je vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcovo - cievne ochorenia a rovnako pre tých, ktorí majú genetické predpoklady.

Preto choďte

Chodiť môžeme takmer všetci a všade, beh ohľadu na telesné rozmery. Chôdza je bezpečná a nenákladná, nepotreujete žiadne špeciálne vybavenie. Môžete s ňou začať bez ohľadu na svoju fyzickú kondíciu hneď. Práve počet prejdených krokov za deň je jednou z používaných škál pre hodnotenie fyzickej aktivity. Ak prejdete menej než 7500 krokov denne, váš spôsob života je málo aktívny. Na mieste je zúfať ak prejdete menej ako 3000 krokov za deň. Ideálne je zdolať 10 000 krokov. Z reality bežného dňa vieme, že je to pomerne náročné.

walking2

Každý krok sa počíta

Každý z nás je v inej fyzickej kondícii, má iné pohybové predpoklady, iné riziká, ale pre všetkých platí, že pokiaľ zvýšime pohybovú aktivitu o 30% nad súčasné množstvo, priaznivo sa to prejaví na našej zdravotnej prognóze.

Zdroj: Kondice 12/2014 - 1/2015

Uložit

756 times
Last modified on 19 September 2016

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

About me

The Home Shuffler is a new Travel Blog about people who travel and exchange homes. I have been exchanging homes for almost 8 years now and can share a lot. Each time you live somewhere as local, you shuffle your home for a while. So you too can become Home Shuffler. Find traveling tips, inspirations or ideas how to save money while traveling. --Alex Horvath--

Contacts

Mobile Tel: +421 917 252 978

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Follow me on Facebook