Food Matters

Food Matters 01 August 2016

Blueberry cake

Rate this item
(0 votes)

I just returned from the mountain. The blueberry season is here so why not to make some great and healthy cakes out of it? Do you pick fruits when you go to the woods?

 

Hneď ma napadlo niečo si o nich prečítať a samozrejme aj niečo chutné z nich urobiť. Na stránke www.kinoki.sk som našla zaujímavý článok. Okrem toho som upiekla bublaninu, nakoľko tento druh koláča je veľmi populárny, ale ja prinášam jeho zdravšiu verziu.

Čo potrebujeme?
2 šálky celozrnnej špaldovej múky,
2 lyžice kvalitného medu,
1 vajce,
1 šálku kokosového mlieka,
pol šálky kokosového oleja,
1 sáčik bio prášku do pečiva (z vínneho kameňa)
čučoriedky

Postup: Vymiešame vajce s medom, pridáme kokosové mlieko, olej a na záver pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva. Vylejeme na plech, na ktorom máme papier na pečenie a posypeme čučoriedkami podľa chuti. Pečieme na 180 stupňoch približne 30 minút.

Dobrú chuť želá Martina

Uložit

411 times
Last modified on 19 September 2016

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

About me

The Home Shuffler is a new Travel Blog about people who travel and exchange homes. I have been exchanging homes for almost 8 years now and can share a lot. Each time you live somewhere as local, you shuffle your home for a while. So you too can become Home Shuffler. Find traveling tips, inspirations or ideas how to save money while traveling. --Alex Horvath--

Contacts

Mobile Tel: +421 917 252 978

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Follow me on Facebook